جستجوی پزشکان

لمینت دندان سرامیکی

لمینت دندان سرامیکی
شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶

در میان جوانان امروزی، علاقه شدیدی به زیبایی و جلوه ی ظاهری مشاهده می گردد. یکی از پرطرفدار ترین تغییراتی که در جهت رسیدن به این نیاز انجام می شود، روکش کردن دندان ها است. در حقیقت تنها فایده ی روکش یا همان لمینت دندان زیبایی نیست، بلکه بهبود عملکرد و سلامت دندان نیز با لمینت به دست می آید.

اکنون اگر قصد لمینت دندان را داشته باشید، نسبت به انواع مختلف آن آگاه و احتمالاً سردرگم هستید. لمینت سرامیکی، لمینت از جنس استیل ضد زنگ و لمینت از جنس رزین همگی گزینه های در دسترسی به شمار می روند. اما لمینت های کاملاً سرامیکی مزایای خاصی دارند، که آنها را به انتخاب و اولویت اول مصرف کنندگان بدل ساخته است. لمینت سرامیکی دندان های آسیب دیده ی شما را برای سال ها محافظت خواهد کرد. تجربه نشان داده است که اگر اجرای لمینت سرامیکی، توسط یک متخصص مجرب صورت بگیرد، دو برابر بیشتر از لمینت های رزینی ماندگار خواهد بود.

مزایای لمینت دندان به شیوه سرامیکی

یکی از مهم ترین خصوصیات این دسته از لمینت دندان، سازگاری آن با ساختار طبیعی بدن و بافت لثه می باشد. تمام لمینت های سرامیکی دندان به بافت لثه اجازه رشد می دهند. این به معنی آن است که لمینت دندان شما خیلی طبیعی تر جلوه خواهد کرد، و به چشم دیگران تغییر محسوسی به حساب نخواهد آمد.

در ضمن به دلیل ساختار عاری از فلز لمینت سرامیکی دندان، مشکلاتی از قبیل حساسیت به غذای گرم و سرد، و یا واکنش آلرژیک مشابه نمونه های فلزی در افرادی که از این نوع لمینت دندان استفاده می کنند، مشاهده نمی‌شود.

اگر روکشی می خواهید که هم طبیعی باشد، و به سادگی از دندان خودتان تشخیص داده نشود، لمینت سرامیکی گزینه ی ایده آل و مناسبی برای شما ارزیابی می شود.

لمینت دندان از جنس سرامیک

سرامیک ماده ی بسیار خوب و مناسبی، برای ایجاد لایه¬ی نازکی روی دندان های بیمار می باشد. فرآیند ادغام جامد/پودر که توسط متخصص سرامیک صورت می گیرد، به ماده ی سرامیک رنگ را اضافه می کند و این کار را به نحوی انجام می دهد، که هیچ لکه ای باقی نمانده و کاملاً یکنواخت باشد.

سرامیک فشرده با درصد افزایش یافته ای از لوسیت، باعث دوبرابر شدن استحکام لایه ی سرامیکی می گردد. رنگ لمینت نیز تا مادامی که لایه ی سرامیکی تقلیل نرود، ثابت و یک رنگ باقی می ماند. لایه ی سطحی هم توسط سرامیک با تراکم پایین تر پوشیده می شود.

سرامیک حاوی لیتیوم نیز نوعی دیگر از لمینت دندان است که تا دو برابر بیشتر از انواع دارای لوسیت، مقاومت و پایداری دارد. مانند لمینت سرامیکی، می تواند به صورت آسیاب شده و یا پرس شده تهیه شود، و مطابق نمونه ی از جنس سرامیک، تا وقتی که توسط یه لایه ی ضعیف تر از پرسلین (نوعی سرامیک) پوشیده شود، رنگ یکنواختی خواهد داشت.

طبق تجربه کاری دکتر راس نش (Dr. Ross Nash) ، برای افراد و مراجعه کنندگانی که چفت شدگی دندان ها برای شان اولویت اصلی است، لمینت دندان حاوی لیتیوم گزینه ی بهتر و بالعکس، جهت دسته ای از افراد که این فاکتور از درجه ی اهمیت پایین تری برخوردار است، نوع لوسیتی بهتر جواب خواهد داد.

گزارشات موردی لمینت دندان

در عکس زیر دندان بیماری را ملاحظه می کنید که طبق گفته خود وی، بیش از ۱۰ روز از روکش کامپوزیت رزینی اش گذشته، و حال قصد ترمیم آن را دارد. در عکس ما دو دندان پیشین را می بینیم که دندانپزشک فرد، روکش را طوری قرار داده تا فواصل میان دو دندان پیشین را از بین ببرد.

لمینت دندان - 1
بعد از حذف کامپوزیت های قبلی که توسط تیغ کاربیدی انجام گرفت، تصمیم بر این می گیرند که دو دندان جانبی را نیز، به فرآیند لمینت دندان اضافه نمایند، تا تناسب و زیبایی بصری مضاعفی در سیمای بیمار پدید آید. در تصویر دوم نمونه ی کامل شده ی لمینت دندان فرد را مشاهده می فرمایید.

لمینت دندان 2

در تصویر زیر هم که از فرآیند های میانی به ما اطلاع می دهد، ملاحظه می کنید که با قلم، ژل ۳۴ درصد اسید فسفریک به دندان مالیده می شود، که این ژل توسط سرنگی با آب و هوا شستشو داده می شود.

لمینت دندان -4
در ادامه با هم می بینیم که یک عامل اتصال نسل پنجم، با یک براش بر روی لمینت زده می شود که آن هم توسط سرنگی با روغن و هوا خشک می گردد. در ادامه با تاباندن نور LED و اضافه نمودن ماده ای به نام سیلان، عملیات مراحل پایانی خویش را طی می کند. و در نهایت با براش های مخصوصی تمام رزین های باقی مانده از سطح دندان زدوده می شود.

لمینت دندان 5
در تصویر پایین، دندان های به شدت دفرمه شده و نامناسب فردی را مشاهده می نمایید، که فواصل زیاد میان دندان ها، زیبایی را از ظاهر وی سلب کرده است. البته بافت دندان های بیمار از سلامت کافی برخوردار است، اما رشد نامتقارن بافت دندان های شماره ی ۶ تا ۱۱ فرد، او را وادار به مراجعه جهت لمینت دندان کرده است.

در ابتدای امر فرآیند هایی نظیر تابش لیزری و استفاده از تیغ های الماسی کوچک، مراتب آماده سازی اولیه ی دندان ها آغاز می-گردد. مرحله ی بعدی حذف روکش های موقتی جدا شده است و دندان ها آماده ی جایگزینی روکش های دائمی و اصلی می باشند.

لمینت دندان - 6

تمام مراحلی که در قسمت قبل در ارتباط با لمینت دندان اشاره شد، مانند اعمال ژل اسید فسفریک، عامل اتصال دهنده و خشک کردن با سرنگ روغن/هوا، در این مورد نیز اجرایی گردید. در ادامه عامل اتصال تحت تابش نور LED باز هم به مدت ۱۰ ثانیه قرار می گیرد. با تابیدن همان نور به مدت دو ثانیه بر روی هر دندان، لمینت دندان فرد تثبیت گشته و با تیغ های مخصوصی، کامپوزیت‌های اضافی حذف و جدا می شوند. نتیجه ی نهایی را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

تصویر زیر مربوط به خانمی است که برای عروسی اش، قصد ترمیم و زیباسازی مجدد دندان ها را از طریق لمینت دندان دارد. دندان های وی تحت اثر اسید قرار گرفته، و به همین دلیل لمینت حاوی لیتیوم برای مقاومت و استحکام مضاعف، از سمت دندانپزشک انتخاب گردیده است. در ضمن برای ۶ دندان قدامی فرد، لمینت ۳۶۰ درجه لحاظ می شود.

لمینت دندان -8

در پایان مراحل کار نیز دندان های لمینت شده ی فرد را مشاهده می نمایید.

لمینت دندان

نتیجه گیری لمینت دندان

در بازار می توان مواد و ابزار مختلفی را جهت لمینت دندان برگزید. اما طبق تجربه ی اکثر دندانپزشکان لمینت دندان از جنس سرامیک با ارائه ی دوام بیشتر، ایده آل ترین گزینه برای مصرف کنندگان این فرآیند زیبا سازی می باشد.

شما می‌توانید به منظور دریافت مشاوره از کارشناسان و پزشکان خبره ما در زمینه لمینت دندان، به وب سایت کلینیک دندان پزشکی سامان مراجعه نمایید. شعار ما رضایتمندی شما با ارائه با کیفیت‌ترین خدمات لمینت دندان و سایر خدمات دندان پزشکی با اتکاء به توان و دانش پزشکان تحصیل کرده و با تجربه و به روزترین فناوری‌های پزشکی می‌باشد.