جستجوی پزشکان

لمینت یا ونیر دندان (ونیر پرسلینی) چیست؟

لمینت یا ونیر دندان (ونیر پرسلینی) چیست؟
چهارشنبه ۰۶ دی ۱۳۹۶

اگر شما هم به دلیل دارا بودن دندان‌هایی زرد و نامرتب از لذت داشتن یک لبخند زیبا محروم هستید. می‌توانید با کمک ونیر دندان یا همان لمینت دندان ، ظاهر دندان‌هایتان را مرتب‌تر کنید و از داشتن یک لبخند زیبا و جذاب لذت ببرید.

ونیر دندان

ونیر دندان یا لمینت دندان چیست؟

قبل از این که برای انجام لمینت دندان به دندانپزشک مراجعه کنید. بهتر است که در رابطه با چگونگی انجام لمینت دندان اطلاعات جامعی داشته باشید. برای انجام لمینت دندان، لایه‌ای از مواد همرنگ دندان برای اصلاح رنگ زرد دندان‌ها و یا شکستی آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. هم‌ چنین در صورتی‌ که فاصله‌ای بین دندان‌ها وجود داشته باشد، با استفاده از ونیر دندان این فاصله از بین می‌رود. تا شما بدون هیچ‌گونه احساس نگرانی، بتوانید مانند سوپر استارها لبخند بزنید.

لمینت یا ونیر دندان در دو نوع سرامیکی و کامپوزیتی برای اصلاح دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. نوع کامپوزیتی ونیر دندان، توسط پزشک در مطب ساخته می‌شود. اما برای استفاده از نوع سرامیکی لمینت دندان، لابراتوار متخصص در این حوزه می‌تواند این لمینت را برای استفاده ارائه کند.

ونیر دندان

تفاوت لمینت سرامیکی با لمینت کامپوزیتی

ونیر دندانی که از نوع سرامیکی ساخته­ شده باشد، نسبت به نوع کامپوزیتی آن از مقاومت بیشتری برخوردار است. همچنین این نوع از لمینت ها دارای ظاهر زیباتری در هنگام استفاده بر روی دندان‌ها می‌باشد. اما ونیر دندان از جنس کامپوزیتی با وجود اینکه نسبت به لمینت های سرامیکی، کم‌ رنگ‌ تر هستند. اما نیاز به صرف هزینه کمتری دارند. هم‌ چنین هنگام استفاده از لمینت های کامپوزیتی، دندان‌ها نیاز به تراش کمتری خواهند داشت و از دوام بیشتری برخوردار خواهند بود.

ونیر دندان

شرایط استفاده از لیمنت دندان برای دندان‌ها

اگر قصد انجام عمل ونیر دندان را دارید، توجه داشته باشید که تنها در صورتی‌ که دندان‌ها از سطوح ترمیمی کمتری برخوردار باشند، می‌توان با انجام لمینت شکل دندان‌ها را اصلاح کرد. همچنین در نظر داشته باشید که اگر به بیماری‌ های خاص لثه مبتلا هستید و یا در هنگام شب و در خواب مشکل دندان‌ قروچه دارید. انجام لمینت دندان برای شما مفید نخواهد بود. زیرا با وجود انجام لمینت برای دندان‌های جلویی، اگر در خواب دچار دندان‌ قروچه  باشید، به دلیل نازک بودن دیواره دندان‌ها، لمینت ها دچار شکستگی خواهد شد.

هم‌چنین قبل از انجام لمینت دندان‌ها در صورتی‌ که شکل ظاهری دندان‌ها به صورت نامناسب باشد و یا این که دندانی را از دست داده باشید، نیاز به انجام ارتودنسی و یا ایمپلنت قبل از ونیر دندان‌ها وجود خواهد داشت.

ونیر دندان

میزان تراش مورد نیاز جهت انجام ونیر دندان

برای انجام عمل لمینت دندان، میزان تراش مورد نیاز بستگی به میزان صاف بودن دندان‌ها و چگونگی قرار گرفتن لمینت بر روی آن‌ها خواهد داشت. اما در حالت کلی پزشک با دقت کامل، رویه دندان‌ها را برای قرار دادن ونیر دندان تراش می‌دهد، به گونه‌ای که تراشیدگی سطح دندان‌ها موجب صدمه دیدن عصب‌های دندان و از بین رفتن دندان‌ها در طولانی‌ مدت نشود.

انتخاب محل مناسب برای انجام لمینت دندان

اگر شما هم میخواهید یک لبخند زیبا و درخشان علاقه‌مند داشته باشید، می‌توانید به کلینیک دندانپزشکی شرق تهران مراجعه کنید و تحت نظر پزشکان مجرب این کلینیک اقدام به انجام لمینت برای زیباتر شدن دندان‌های خود نمایید.

ارسال شده در مقالات توسط Daartseo