جستجوی پزشکان

مینی ایمپلنت یا مینی اسکرو چیست؟

مینی ایمپلنت یا مینی اسکرو چیست؟
سه شنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۶

مینی ایمپلنت و یا مینی اسکوور ابزار کوچکی است که با ساختار منحصربه‌فرد خود برای جابه‌جای دندان‌ها در ارتودنسی بسیار کاربرد دارد.

آشنایی با مینی ایمپلنت در درمان ارتودنسی

همان‌طور که می‌دانید یکی از روش‌های درمانی برای مرتب کردن دندان‌ها و همچنین پر نمودن فضای خالی در بین آن‌ها که امروزه بسیار کارایی فراوانی دارد، ارتودنسی و لمینت دندان می‌باشد. این درمان امروزه از حالت سنتی فراتر رفته است. استفاده از درمان‌های جدید با نتایج درخشان در این نوع درمان بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرند. یکی از روش‌هایی که امروزه وارد درمان انواع ارتودنسی در دندانپزشکی شرق تهران نیز شده است، مینی ایمپلنت یا مینی اسکروو می‌باشد.

TAD که دستگاه انکوریج موقت نام دارد یکی از نام‌های مینی ایمپلنت محسوب می‌شود. به این ابزار پیچ مانند که ابعاد آن نیز بسیار کوچک است در درمان ارتودنسی بسیار توجه می‌شود. درواقع با استفاده از این ابزار محبوب می‌توان حرکت دندان‌ها را در جهت اصلاح آن‌ها کنترل نمود. درواقع این ابزار پیچ مانند در استخوان محکم قرار می‌گیرد و با فشاری که به دندان‌های مقابل اعمال می‌کند نحوه قرار گرفتن آن‌ها را تنظیم می‌کند. البته برای اعمال نیرو می‌بایست این ابزار از سمت دیگر به دندان‌ها نیز متصل شود. حرکت دندان‌ها از طریق این ابزار به‌آرامی و تدریجی انجام می‌شود و درنهایت نتایج رضایت بخشی را ایجاد خواهد نمود. این ابزار از ساختار منحصربه‌فردی تشکیل‌شده است که در کارایی و کاربرد آن بسیار تأثیرگذار است.

مینی ایمپلنت

مینی ایمپلنت از چه بخش‌هایی تشکیل‌شده است؟

برای اینکه با نحوه کارکرد این ابزار آشنا شوید ما به تشریح اجزا و بخش‌های مینی ایمپلنت می‌پردازیم. با توجه به تصویری که در ادامه قرار داده‌ایم این ابزار پیچ مانند از سه بخش گردن، سر و همچنین بدنه تشکیل‌شده است. از طریق این بدنه مینی ایمپلنت باثبات و استحکام به نسبت بالایی در استخوان قرار خواهد گرفت. بخش گردن طوری طراحی‌شده است که با میزان زاویه آن این ابزار بتواند وارد استخوان شود و در آنجا ثابت بماند.

دستگاه‌های الاستومری مانند انواع کش دندان را می‌توان به بخش سر مینی اسکوور متصل نمود؛ بنابراین همان‌طور که مشاهده کردید این ابزار بسیار کوچک طبق اصول مهمی طراحی‌شده است که در زمان استفاده از آن در درمان ارتودنسی تأثیرات مثبتی داشته باشد. درواقع از این ساختار در مواقعی استفاده می‌شود که نیاز به حرکت دندان‌های اطراف و انکوریج با پایداری مناسب باشد. این ابزار پیچ مانند از مزایایی برخوردار است که در ادامه به بیان آن‌ها خواهیم پرداخت.

مینی ایمپلنت

مزایا و کاربرد مینی ایمپلنت

مینی ایمپلنت یا مینی اسکوور از مزایای بسیاری در درمان ارتودنسی برخوردار است و از شایع‌ترین آن‌ها می‌توان به مرتب نمودن دندان‌ها اشاره کرد. درواقع برای درمان‌های موضعی و همچنین برای اینکه کل قوس را به عقب راند از انکوریج محکم استفاده می‌شود که با استفاده از این ابزار این امکان فراهم خواهد شد. برای جابه‌جا کردن استخوان به‌منظور باز کردن درزهای کام استفاده می‌شود، باعث بالا بردن سرعت قدرت انکوریج و درنتیجه باعث تقویت آن خواهد شد.

 برای بسته شدن فضاهایی که به دلیل نبود دندان دچار فاصله‌هایی شده‌اند این ابزار می‌تواند تایر گذار باشد. در دندان‌هایی که به سمت خارج و همچنین داخل لق شده باشند، استفاده از مینی ایمپلنت می‌تواند گزینه مناسبی محسوب شود. برای موقعیت‌های دندان که به‌صورت غیرطبیعی قرارگرفته‌اند و باعث آسیب به بهداشت دهان و دندان شده‌اند این ابزار بسیار کارساز خواهد بود. درواقع مینی ایمپلنت ابزاری جدید و مؤثر در ارتودنسی است که درمان از طریق این روش بسیار تأثیرگذار است. در ادامه برای آشنایی بیشتر با لمینت دندان با ما همراه باشید.