جستجوی پزشکان

معرفی و کاربرد ابزارهای مورد استفاده در ایمپلنت

معرفی و کاربرد ابزارهای مورد استفاده در ایمپلنت
پنج شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۷

در این مقاله قصد داریم ابزارهای مورد استفاده در ایمپلنت را به شما معرفی نماییم. دندانپزشکی شرق تهران با جدیدترین تکنولوژی روز آماده ارائه خدمات به شما همشهریان عزیز میباشد.

ابزارهای مورد استفاده در ایمپلنت

فیکسچر از ابزارهای مورد استفاده در ایمپلنت

نقش ریشه دندان بر عده فیکسچر است، این ابزار درون لثه و زیر دندان جایگذاری میشود، خوب است بدانید که برخی از آنها یک قطعه ای هستند.

ابزارهای مورد استفاده در ایمپلنت

هیلینک یکی دیگر از ابزارهای مورد استفاده در ایمپلنت

یکی دیگر از ابزارهای مورد استفاده در ایمپلنت هیلینگ یا پیچ کاور نام دارد. از این پیچ برای پوششش دادن و بستن ایمپلنت استفاده میشود، پس از این مرحله بافت لثه روی آن کشیده خواهد شد. این ابزار در جراحی های دو مرحله ای کاربرد دارد. در جراحی های یک مرحله ای نیز هیلینگ اباتمنت جایگزین پیچ کاور میشود، سایزهای این ابزار را به وسیله کد رنگ های درج شده روی هر کدام از آنها میتوانید شناسایی کنید.

کوپینگ برای بخش قالب گیری

کوپینگ قالب گیری نیز از دیگر ابزارهای مورد استفاده در ایمپلنت است. مرحله قالب گیری نیز پس از خروج هیلینگ اباتمنت انجام خواهد شد، ناگفته نماند که قبل از انجام قالب گیری، حفره ایمپلنت را با پیچ کاور میبندند، پس از اتمام مراحل قالب گیری مجددا پیچ کاور را باز میکنند و اباتمنت را سر جای خود قرار میدهند.

انواع مختلفی از اباتمنت

انواع مختلفی از اباتمنت ها هم وجود دارند که جزو ابزارهای مورد استفاده در ایمپلنت به شمار می آیند، در ادامه تعدادی از آنها را ذکر کرده ایم:

  1. اباتمنت های موقتی
  2. اباتمنت های پیش ساخته که صاف و زاویه دار هستند.
  3. اباتمنت های سفارشی که از تیتانیوم، زیرکونیا و چند فلز دیگر ساخته و ارائه میگردند.
  4. اباتمنت های مورد استفاده در اتچمنتهای اوردنچر که شامل مدل های توپی، آرا و لوپیتور میباشند.

پیچ اباتمنت از دیگر ابزارهای مورد استفاده در ایمپلنت

ابزاری که اباتمنت را به فیکسچر ایمپلنت متصل میکند پیچ اباتمنت نام دارد.

آنالوگ

آنالوگ نیز از دیگر ابزارهای مورد استفاده در ایمپلنت است که در آزمایشگاه ها بعنوان مدل و نسخه ای از ایمپلنت کاربرد دارد.

آچار دستی

آچار دستی نیز برای برای جایگذاری پیچ اباتمنت و پیچ کاور هیلینگ اباتمنت کاربرد دارد.

آچار ترک

آچار در قطعه خاصی از این ابزار جایگذاری میشود و این امکان را بوجود می آورد که تا حد امکان پیچ های ذکر شده در پاراگراف قبل سفت شوند. این ابزار برای باز کردن پیچ های سفت شده نیز کابرد دارد.

کاوراسکرو

کاوراسکرو نیز از دیگر ابزارهای مورد استفاده در ایمپلنت است. این قطعه باعث میشود هیچ گونه آلودگی و باکتری نتواند به داخل فیکسچر نفوذ کند. به طور معمول فیکسچر و کاوراسکرو را با هم خریداری میکنند مگر در مواردی خاص.

این قطعه در جراحی های دو مرحله ای کابرد دارد و تا زمانی که مرحله دوم آغاز شود روی فیکسچر باقی می ماند.

ایمپرشن کوپینگ

مرحله قالب گیری با کمک این قطعه انجام میپذیرد. با کمک این  ابزار محل قرارگیری فیکسچر در دهان مشخص میگردد و به نوعی میتوان مدل سازی مرحله نهایی را انجام داد. ناگفته نماند که این ابزار در دو نوع متفاوت، برای قالب گیری باز و بسته ارائه گردیده است. از نظر اشکال نیز متنوع است و بسته به نظر پزشک مشخص میگردد که برای هر بیمار از کدام نوع و شکل استفاده گردد.

در ایمپلنت از ابزارهای گوناگونی بهره میگیریند که در این مقاله تعدادی از آنها را معرفی نمودیم. با ما همراه باشید تا در مورد لمینت دندان بیشتر بدانید.

ارسال شده در احبار توسط Daartseo | Tags: ,