جستجوی پزشکان

دندان‌پزشکی کودکان

دندان‌پزشکی کودکان
پنج شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۶

دندان‌پزشکی کودکان شاخه‌ای از دندان‌پزشکی است که از سنین کودکی تا نوجوانی را شامل می‌شود. از جمله اهداف پزشکان این رشته بررسی رشد، پیش‌گیری و درمان بیماری‌های دهان و دندان کودکان است. بعلاوه خدمات ارتودنسی پیشگیری و مداخله ای، درمان کودکان نیازمند مراقبت های ویژه، ارائه خدمات دندان پزشکی کودکان تحت بیهوشی، مشاوره های روان شناسی کودک در طول پروسه درمان نیز توسط متخصصین این حوزه به مراجعین ارايه می شود.

آفرینیش لبخندی زیبا بر روی صورت کودک دلبند شما، تخصص مرکز تخصصی دندان پزشکی سامان است.

بهداشت دهان و دندان

برخی والدین به خاطر شیری بودن دندان‌های کودک شان، از سلامت این دندان‌ها غافل‌اند؛ در حالی که سلامت این دندان‌ها بر تغذیه سالم کودک، طرز صحبت کردن و عملکرد درسی کودک تأثیر بسیاری می‌گذارند.

دندان درآوردن

زمان شروع رویش دندان‌های شیری، از ۴ تا ۱۸ ماهگی کودک است و اغلب تا ۲ یا ۳ سالگی این فرآیند رو به تکامل می‌رود. فرآیند رویش دندان، درد زیادی برای کودک به همراه دارد، اما والدین، می‌توانند با در اختیار گذاشتن اسباب بازی‌های بی‌خطر برای این که کودک لثه‌هایش را با آن‌ها ماساژ دهد، این آزردگی را اندکی بکاهند. بعضی موارد هم شربت استامینوفن و برخی داروها، برای زدودن تب ویژه‌ی این مرحله از رشد لازم می‌شود.

قطره آهن

متأسفانه این روزها، کم‌خونی تقریباً همه‌گیر شده است. عنصر آهن برای اکسیژن‌رسانی به بافت‌ها حیاتی است. بنابراین، والدین بایستی زیر نظر پزشک به کودک خود، قطره آهن بخورانند.
از آن‌جایی که قطره آهن سبب تیرگی سطح دندان‌های کودک می‌شود، بهتر است محلول حاوی آهن را با آب پرتقال یا آب مخلوط کرده و قطره را در ته حلق بچکانید، سپس دندان‌های کودک را بلافاصله پس از مصرف، با یک پارچه تمیز آغشته به جوش شیرین تمیز نمایید. فراموش نکنید که کودکتان را هر شش ماه به دندان‌پزشکی ببرید.

بهترین دندان‌پزشک‌های اطفال

این که کودک شما از دندان‌پزشکی نترسد و با رغبت همراهتان شود، نکته‌ی بسیار حائز اهمیتی است. دندان‌پزشک نیز بایستی طرز برخورد با کودکان در سن‌های مختلف را بداند. پوسیدگی دندان شیری، سریعاً به عصب می‌رسد و دندان احتیاج به عصب‌کشی پیدا می‌کند. روش « فیشور سیلانت» که در طی آن شیارهای دندان پر می‌شوند، برای جلوگیری از پوسیدگی، بسیار ضرورت دارد. این روش در بزرگسالان مستعد پوسیدگی دندان نیز، کاربرد دارد.

بی‌هوشی

گاهی دندان‌پزشک ناگزیر می‌شود در صورت همکاری نکردن کودک، او را بی‌هوش کند و این مسئله خاطر والدین را می‌آزارد، اما والدین بایستی به او اعتماد کنند زیرا پزشک بهترین نتیجه‌‌ی درمانی را می‌طلبد.

دندان پزشکی کودکان - کلینیک دندان پزشکی سامان - 2

مهمترین مشکلان دندانی کودکان

اهم مشکلات شایع بین کودکان در زمینه بهداشت دهان و دندان آنها عبارتند از:

 • کنده شدن دندان های دائمی
 • کنده شدن دندان های شیری
 • بریدگی یا گاز گرفتگی زبان، لب یا گونه
 • دندان درد
 • شکستگی با لب پر شدن دندان دائمی
 • شکستگی یا لب پر شدن دندان شیری
 • ضربه شدید به سر
 • احتمال شکستگی فک

انواع درمان های دندان پزشکی ویژه ی کودکان

متخصصین دندان پزشکی در زمینه مراقبت های سلامت دهان و دندان کودکان خدماتی شامل موارد زیر را ارائه میدهند:

معاینات سلامت دهان و دندان کودکان

 • مشاوره های روان شناختی در زمینه ی عادات دهانی مانند مکیدن انگشت و استفاده از پستانک و تاثیر آنها بر روی سلامت دندان ها
 • بررسی و ارائه طرح درمانی برای ردیف سازی دندان ها در کنار هم
 • ترمیم دندان های پوسیده
 • درمان بیماری های لثه
 • جراحی دندان های شکسته، جا به جا شده و ….

رادیوگراف دندانی (پرتوی ایکس) در کودکان

یکی از مهمترین بخش های شناسایی وضعیت سلامت دهان و دندان کودکان مانند تشخیص بیماری های استخوان، ارزیابی آسیب های وارده به دندان، شناسایی دندانهای نهفته و ارائه برنامه درمانی ارتودنسی دندان، رادیوگرافی دندانی است. متخصص دندان پزشکی کودکان بدون مشاهده تصاویر دندانی کودک نمی تواند در مورد وضعیت دندان های کودکان اظهار نظر نماید. البته رادیوگرافی دندانی برای کودکان به تشخیص پوسیدگی دندان و حفره ها کاربردی ندارد. مهمترین کاربرد این روش، شناسایی وضعیت هایی است که در معاینات بالینی قابل تشخیص نیستند. در این مرحله، شناسایی زودهنگام مشکلات درمانی به سهولت و تسریع درمان توسط متخصصین دندان پزشکی کودکان کمک قابل توجهی می نماید.

کلینیک تخصصی دندان پزشکی سامان با بهره گیری از متخصصین خبره و با تجربه در حوزه درمان بیماریهای دهان و دندان کودکان و استفاده از به روز ترین فناوری های نوین درمانی و فناورانه، تجربه منحصر به فرد و مناسبی را برای مراجعین کودک و نوجوان به ارمغان می آورد.