جستجوی پزشکان

دلایل پوسیدگی دندان های روکش شده

دلایل پوسیدگی دندان های روکش شده
یکشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۷

در این مقاله قصد داریم راجع به  پوسیدگی دندان های روکش شده و راه های درمان آن صحبت نماییم. اگر اخیرا دندان خود را روکش کرده اید یا قصد انجام اینکار را دارید حتما این مقاله را مطالعه نمایید تا با نکات لازم برای افزایش طول عمر روکش آشنا شوید و با مشکلاتی از قبیل پوسیدگی مواجه نگردید.

پوسیدگی دندان های روکش شده

پوسیدگی دندان های روکش شده

گاهی اوقات پوسیدگی دندان چنان گسترده است که فرد پس از ترمیم ملزم به استفاده از روکش برای آن دندان میشود تا بتواند مدت طولانی از آن استفاده نماید. در همین راستا اغلب افراد تصور میکنند وقتی دندان روکش شد دیگر احتمال پوسیدگی آن وجود ندارد و میتوانند بدون رعایت نکات به زندگی خود ادامه دهند، اما اینطور نیست و عوامل متعددی سبب پوسیدگی دندان های روکش شده میشوند که در ادامه شرح خواهیم داد.

پوسیدگی دندان های روکش شده

چگونگی پوسیدگی دندان های روکش شده

خطی که روکش و دندان در آنجا به یکدیگر متصل شده اند دقیقا در نزدیکی لثه قرار دارد، به همین علت هنوز بخش کوچکی از دندان هست که شامل روکش نبوده و در صورت عدم مراقبت میتواند پوسیده شود. حتما باید فرد از تجمع باکتری ها در آن قسمت جلوگیری کند چراکه در صورت عدم مراقبت حفره های متعددی نیز در آن نقطه بوجود خواهد آمد.

ناگفته نماند که دندانپزشک قبل از گذاشتن روکش همه پوسیدگی ها را رفع میکند و بخش کمی از سطح دندان را هم می ساید تا بتواند روکش را بدرستی جاگذاری نماید. بنابراین در صورت مراقبت و رعایت بهداشت میتوانید عمر دندان روکش شده خود را افزایش دهید.

کاربرد ایمپلنت و لمینت دندان

در کلینیک دندانپزشکی شرق تهران خدمات لمینت و ایمپلنت دندان ارائه میگردد و افرادی که از مشکلات دندانی رنج میبرند میتوانند با مراجعه به بهترین متخصص این کلینیک از مشاوره های لازم در خصوص طی کردن مراحل درمان بهره مند شوند.

دلایل پوسیدگی دندان های روکش شده

در این مبحث به دلایل پوسیدگی دندان های روکش شده میپردازیم که بخش اعظم آن مربوط به عدم رعایت بهداشت دهان و دندان میباشد:

  1. اگر به نکاتی که برای مراقبت از دندان روکش شده گفته میشود توجه نکنید، پوسیدگی مجدد را شاهد خواهید بود. حتما روش مراقبت از دندان های روکش شده را فرا بگیرید.
  2.  در صورت استفاده از مسواک نامناسب و سفت نه تنها به روکش دندان آسیب میزنید بلکه روند پاکسازی نقطه تجمع باکتری ها را نیز دچار اختلال خواهید کرد.
  3. اگر از نخ دندان مناسب برای دندان های روکش شده استفاده نکنید همچنان شاهد پوسیدگی آنها خواهید بود.
  4. افرادی که در صورت لق شدن روکش به پزشک مراجعه نکنند باید منتظر بروز مشکلات جدی در دهانشان باشند. لق شدن روکش موجب ایجاد خرابی و فاسد شدن دندان زیرین میشود و همراستا با آن ممکن است با مشکل عفونت ریشه دندان نیز مواجه گردید، بنابراین زمانی که احساس کردید روکش لق شده و حالت پنیری پیدا کرده حتما به دندانپزشک مراجعه کنید.
  5. برخی به همتراز بودن روکش با دیگر دندان ها توجه نمیکنند و این در طولانی مدت ممکن است برای فرد مشکلاتی را ایجاد کند. یکی از این مشکلات شکستگی دندان و روکش است که باعث میشود مجبور به صرف هزینه مجدد برای گذاشتن روکش شوید.

توصیه در خصوص جلوگیری از  پوسیدگی دندان های روکش شده

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان های روکش شده حتما از نخ دندان و مسواک مخصوص استفاده کنید و در بازه های زمانی مشخص برای معاینه به پزشک مراجعه نمایید.