جستجوی پزشکان

درمان ریشه یا همان عصبکشی دندان لمینت شده امکانپذیر است؟

درمان ریشه یا همان عصبکشی دندان لمینت شده امکانپذیر است؟
سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶

دندان لمینت شده  نیازمند رعایت بهداشت کامل می‌باشد. با عدم اصول بهداشتی دندان‌های لمینت شده، امکان پوسیدگی وجود داشته و درنهایت درمان عصب‌کشی لازم خواهد بود.

رعایت بهداشت لمینت دندان شده

یکی از روش‌های مؤثر در بالا بردن اصلاح طرح لبخند ایمپلنت و لمینت دندان در دندانپزشکی شرق تهران است که افراد پس از انجام این عمل تصور می‌کنند دیگر نیازی به مراقبت و همچنین بهداشت دندان‌ها نیست و یا کمتر به این نکته توجه می‌کنند. این افراد باید فراموش نکنند که لمینت تنها یک پوشش برای زیبایی دندان‌هاست و برای بالا بردن عمر دندان رعایت بهداشت در این بخش از دهان لازم و ضروری است. رعایت بهداشت دندان لمینت شده کار سخت و دشواری نیست و کافیست فرد به‌مانند شرایط قبل از لمینت دندان به رعایت بهداشت بپردازد.

مسواک زدن درست و مرتب یکی از این موارد محسوب می‌شود. با بی‌توجهی به این امر و به خاطر وجود ماده اضافی بر روی دندان‌ها احتمال پوسیدگی در آن‌ها بسیار بالا خواهد بود. البته برخلاف ذهنیت عموم که تصور می‌کنند لمینت دندان خود باعث پوسیدگی است باید اشاره‌کنیم که عدم رعایت بهداشت در حضور لمینت باعث ایجاد خرابی و همچنین پوسیدگی‌های سطحی و عمیق در دندان‌ها می‌شود. استفاده از نخ دندان به‌صورت مرتب بعد از هر بار مسواک زدن حتماً توصیه می‌شود. استفاده از دهان‌شویه البته زیر نظر متخصص لمینت نیز در برخی موارد برای بهداشت و سلامت دندان لمینت شده توصیه می‌شود.

دندان لمینت شده

پر کردن دندان لمینت شده

یکی از مواردی که به‌عنوان سؤال مهم در ذهن افرادی که از دندان لمینت شده برخوردار هستند این است که اگر به هر دلیلی بنا به تشخیص دندان‌پزشک نیاز به پر کردن دندان‌ها خراب‌شده باشد آیا این امر باوجود لمینت امکان‌پذیر است یا خیر؟ در پاسخ به این عزیزان باید این‌گونه اشاره‌کنیم که لمینت دندان تنها یک پوشش اضافی بر روی دندان‌های بدرنگ و نامرتب می‌باشد و هیچ‌گونه مزاحمتی برای درمان عارضه‌های دندانی ایجاد نمی‌کند.

همان‌طور که در مبحث قبلی نیز اشاره کردیم افراد می‌بایست به بهداشت دندان لمینت شده خود نیز توجه کنند و اگر به دلیل عدم رعایت بهداشت دچار خرابی دندان شدند، می‌توانند برای پر کردن دندان‌های آسیب‌دیده به دندان‌پزشک مراجعه کنند. البته در مواردی توصیه می‌شود از دندان‌پزشک و متخصصی که لمینت دندان را برای فرد متقاضی استفاده نموده برای پر کردن دندان‌ها استفاده کرد تا مشکلی در لمینت ها ایجاد نشود، ولی در صورت در دسترس نبودن متخصص و یا هر مورد دیگری می‌توانند این درمان را زیر نظر دندان‌پزشک و متخصص باتجربه دیگری انجام دهند.

دندان لمینت شده

عصب‌کشی دندان لمینت شده

در زمان لمینت کردن دندان‌ها متخصص معاینات لازم را در جهت آغاز این درمان انجام می‌دهد و در صورت وجود هرگونه پوسیدگی عمیق لمینت دندان را به بعد موکول می‌کند. اگر بعد از درمان لمینت فرد به دلیل عدم رعایت بهداشت دچار پوسیدگی‌های عمیقی شود که به اصلاح عامیانه به عصب رسیده باشد، بنابراین برای درمان نیازمند عصب‌کشی خواهد بود؛ اما شاید برخی افراد تصور کنند که باوجود لمینت امکان عصب‌کشی و درمان وجود ندارد.

 این تصور همان‌طور که در بالا نیز اشاره نمودیم کاملاً اشتباه است. لمینت روی سطح دندان و در قسمت جلوی دندان‌ها قرا ر گرفته و هیچ ارتباطی با داخل دندان ندارد. برای عصب‌کشی نیاز به تخلیه دندان و انجام مراحل عصب‌کشی با استفاده از سوزن‌های ظریفی است که این درمان قابل‌اجراست و هیچ آسیبی به لمینت، کامپوزیت و همچنین انواع ونیر نخواهد زد. حتی برخلاف تصور نیازی به برداشتن لمینت دندان نمی‌باشد و کاملاً انجام عصب‌کشی باوجود دندان لمینت شده امکان‌پذیر است.