جستجوی پزشکان

ترمیم دندان

ترمیم دندان
پنج شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۶

اغلب در بین دندان‌های هر فرد تعدادی دندان پوسیده وجود دارد؛ این پوسیدگی در مدت زمان مشخصی به وجود می‌آید که بایستی هر چه زودتر نسبت به ترمیم آن اقدام نمود. با توجه به پیشرفت علم دندان‌پزشکی روش‌های مختلفی برای ترمیم دندان وجود دارد که کارآمدترین آن‌ها، همان پر کردن دندان است که همه با آن آشنایی داریم.

روش های ترمیم دندان

در این روش قسمت پوسیده دندان تراشیده می‌شود و با توجه به اینکه این پوسیدگی تا چه حد عمیق و گسترده باشد با مواد خاص پر می‌شود. مواد پرکننده همچنین برای ترمیم شکستگی و ترک موجود در دندان‌ها و دندان‌هایی که به دلیل استفاده نامناسب فرسوده شده‌اند و طرح لبخند نامطلوبی برای فرد درست کرده‌اند استفاده می‌شود.

روش دیگری که غالباً برای ترمیم دندان، مورد استفاده قرار می‌گیرد، روکش است. در این نوع ترمیم قسمت پوسیده دندان تراشیده می‌شود، سپس با مواد پر شده، قالب‌گیری از دندان انجام می‌شود و روکش دندان در لابراتور ساخته شده و در جلسه‌ای روکش بر روی دندان گذاشته می‌شود. مواد ترمیمی گاهی در تاج دندان قرار می‌گیرند و قسمتی از دندان را پر می‌کنند که فشار جویدن را تحمل می‌کند و باید از مواد مقاوم‌تری استفاده شود. اما گاهی این مواد برای حفره‌های درونی دندان استفاده می‌شود و برای آن می‌توان از طلا، سرامیک و یا رزین استفاده کرد. موادی که برای ترمیم دندان در این روش استفاده می شوند عبارتند از:

  • آمالگام
  • گلاس آینومر
  • رزین آینومر
  •  بعضی ترمیمهای رزین کامپوزیت.

اهم پرکردگی های همرنگ دندان از مواد پلاستیکی سخت به نام رزین کامپوزیت یا گلاس اینومرها ساخته می شوند که ظاهری مشابه با دندان دارند. این نوع از مواد ترمیمی کمتر قابل دید هستند تا بدون روشهای تهاجمی، زیبایی دندان نیز حفظ شود. از اینرو ترمیم دندان با مواد همرنگ دندان، بسیار مورد توجه بیماران است.

روش روکش نسبت به روش پرکردن دندان، معایب بیشتری دارد، چراکه دندان تا حد زیادی تراشیده می‌شود تا روکش بتواند روی آن قرار گیرد؛ از طرفی عمر روکش در حالت‌های بسیار خوش بینانه تا ۱۰ سال است و در دراز مدت طول عمر دندان نیز کاهش خواهد یافت. با این اوصاف، استفاده از روکش دندان، زمانی توصیه می‌شود که از دندان مورد نظر، مقدار بسیار کمی مانده باشد و قسمت اعظمی از آن دچار پوسیدگی شده باشد. بنابراین تا جایی که امکان دارد از روش اول برای ترمیم دندان‌های خود استفاده کنید به این دلیل که در صورت استفاده از مواد مرغوب برای پر کردن، دندان عمری بسیار طولانی خواهد داشت.

ترمیم دندان - کلینیک دندان پزشکی سامان - 2

نکات مهم برای انتخاب مواد ترمیمی دندان

  • قبل از ترمیم دندان باید مواد ترمیمی را انتخاب کنید. مهمترین نکاتی که می بایست مد نظر داشته باشید عبارتند از:
  • اندازه حفره ای که باید با مواد ترمیمی پر شود. به طور مثال آمالگام برای پر کردن حفره های دندان های عقبی به لحاظ استحکام بیشتر، توصیه می شود اما در صورتی که حفره کوچک بوده و نواحی دندان تحت فشار زیادی نباشند، آمالگام و کامپوزیت با هم فرقی ندارند.
  • در صورت ایجاد نیروی بیش از حد به مواد ترمیمی به ویژه در مواقعی که دندان ترک خورده یا شکسته است، کامپوزیت توصیه نمی شود.
  • در صورت پوسیدگی مجدد دندان به دلیل وجود فاصله حتی کم بین دندان و مواد ترمیمی و تجمع پلاک و باکتری های پوسیدگی، بهتر است برای ترمیم دندان از مواد ترمیمی آمالگام استفاده کرد که در مقایسه با رویکردهای ترمیمی باندلینگ مانند کامپوزیت نتیجه موفقیت آمیزتری برای ترمیم دندان ارائه می نماید.
  • با وجود تمام مزایای آمالگام، اگر زیبایی دندان هنگام مکالمه یا خندیدن برای شما اهمیت دارید، کامپوزیت به شما توصیه می شود زیرا کامپوزیت همرنگ دندان است اما آمالگام به دلیل تفاوت رنگ با رنگ طبیعی دندان، توجه ها را به خود جلب می نماید.
  • بررسی کنید که آیا به فلز موجود در آمالگام آلرژی دارید یا خیر. در صورت داشتن آلرژی، استفاده از کامپوزیت توصیه می شود.

قیمت و هزینه ترمیم دندان

قیمت و هزینه خدمات ترمیم دندان بسته به نوع بیمه و تعداد دندانهای نیازمند ترمیم و نحوه عملکرد متخصص دندان پزشک، هزینه های متغیری دارد.

به طور خلاصه، ترمیم دندان های پوسیده، دندان های شکسته و ریشه های دندانی با استفاده از مواد ترمیمی و عصب کشی ممکن است و باید برای جلوگیری از مشکلات در اسرع وقت به متخصصین دندان پزشک مراجعه کنید و با مشاورین کلینیک دندان پزشکی سامان مشورت نمایید.

کلینیک دندانپزشکی شرق تهران با بهره گیری از متخصصین و کارشناسان زبده و استفاده از به روز ترین تجهیزات و مواد با کیفیت و مناسب سعی دارد بهترین خدمات رسانی را با قیمت های مناسب به مراجعین عرضه نماید.