جستجوی پزشکان

انواع ایمپلنت دندان

انواع ایمپلنت دندان
چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶

در این مقاله هدف ما معرفی، و توضیح جامعی در مورد انواع مختلف ایمپلنت است. بهتر است قبل از معرفی انواع، معنی و مفهوم ایمپلنت را مرور کنیم.

ایمپلنت دندان چیست؟

منظور از این روش، جانشینی از جنس فلز که به شکل مصنوعی ساخته شده، برای ریشه های دندان های انسان است. جنس این فلز به طور معمول از تیتانیوم، و یا آلیاژهای آن در نظر گرفته می شود. سطح دندان با مواد مختلفی پوشیده می شود، تا استحکام و پایداری آن را بالا ببرد. انواع مختلفی از ایمپلنت موجود است، اما نمونه های امروزی درست مشابه ریشه ی دندان، بیشتر شکل استوانه ای دارند. عملیات هایی چون پل، دندان های مصنوعی و غیره نیز روی این نوع از خدمات دندان پزشکی اجرا می شوند. این گونه عملیات ها قابلیت جدا شدن نیز خواهند داشت.

ایمپلنت چگونه کار می کند؟

در حقیقت به استخوان فک فرد متصل می شود و به همین دلیل، استحکام بسیار مناسبی را برای روکش دندان، و یا دندان مصنوعی به وجود می آورد. این زیربنای محکم از هرگونه حرکت اضافی دندان و یا روکش حین غذا خوردن و یا حرف زدن، جلوگیری می کند.

برای دریافت این خدمات، شما باید لثه های سالم و همچنین استخوان نسبتاً محکمی داشته باشید. محافظت و مراقبت دقیق از بهداشت دهان دندان، از ملزومات موفقیت طولانی مدت این نوع از خدمات دندان پزشکی به شمار می رود. این نوع از خدمات دندان پزشکی، به طور مرسوم خدمت گران قیمتی به حساب می آید، و بیشتر شرکت های بیمه هزینه ی مربوط به آن را به افراد پرداخت نمی کنند.

انواع مختلف

امروزه در دنیا اشکال ریشه مانند، در میان ایمپلنت ها طرفداران بیشتری دارند. استوانه، پیچی یا مخروطی از شکل های مرسومی هستند، که مشابه ریشه ی دندان نامیده می شوند.

انواع ایمپلنت دندان-2

انواع مدرن امروزی به شکل پیچی ساخته می شوند، تا با افزایش سطح برخورد با سلول های استخوان فک، توانایی اتصال پایدارتری را فراهم آورند. البته در سمت دیگر، بخشی که به لثه ها متصل است، صاف طراحی می شود تا سلول های پوششی لثه، بتوانند دور تنه را مهر و موم کنند. نکته ضروری این که هر چقدر میزان استحکام این اتصال، میان استخوان و پیچ بیشتر باشد، کیفیت و مرغوبیت آن نیز افزایش پیدا می کند.

انواع ایمپلنت دندان-2
اجزا و عملیات های صورت گرفته روی این روش

 اجزاء و ترکیبات مختلفی ساخته می شود، که عبارت اند از: خود ایمپلنت دندان، اتصال عضو مصنوعی و در آخر روکش دندان.

انواع ایمپلنت دندان-2

عملیات های دندانی چسبیده شده

در این روش تنها به ناحیه ی ریشه متصل نمی شود. بلکه به کمک بخش اتصال عضو مصنوعی، دندان پزشک را قادر می سازد تا روکش دندان را به کمک یک چسب دندان، به پیچ متصل سازد. هنگام این اتصال دقت و حساسیت بالایی نیاز خواهد بود، زیرا چسب به کار رفته نباید با لثه ی فرد برخورد کند. این امر می تواند موجب از بین رفتن خود ایمپلنت نیز بشود.

انواع ایمپلنت دندان-2

عملیات های دندانی پیچ و مهره شده

دومین متد برای وصل کردن یک دندان مصنوعی، و یا یک روکش روی ایمپلنت، پیچ و مهره کردن آن است. در این شیوه روکش به طور مستقیم روی ایمپلنت قرار می گیرد، و ناحیه ی خالی باقی مانده توسط ماده ای همرنگ دندان پر می شود. مزیت این روش این است که در هر زمان دلخواه، روکش قابلیت جدا شدن را به آسانی دارا می باشد. اما از معایب اصلی آن هم می توان به استحکام پایین تر نسبت به دسته ی قبلی اشاره کرد، به نحوی که نیاز به مقاوم سازی دوره ای دارد.

انواع ایمپلنت دندان-6

مینی ایمپلنتهای دندان

این نوع، بسیار نازک تر از انواع معمولی هستند و محدودیت های نیز دارند.

اول این که برای محدوده های تنگ و باریک، مانند نواحی جانبی دندان های پیشین به کار می روند. بقیه¬ی نواحی دندانی در صورت استفاده از این نوع، امکان شکستگی بالایی خواهند داشت.

کاربرد دیگر این دسته پایدار سازی متحرک دندان است. به ویژه برای افراد سالخورده که استخوان های محکمی برای جویدن در اختیار ندارند.

انواع ایمپلنت دندان-6

انواع منسوخ شده

نمونه هایی که در عکس های زیر مشاهده می کنید، امروزه دیگر به کار نمی روند، یا در مواقع و شرایط خاص و به شکل محدود کاربرد دارند. به ویژه نمونه های نمایش داده شده در دو عکس آخر، هنگام ضعف شدید و پوکی استخوان یعنی زمانی که بیمار، توانایی تحمل اضافه شدن شیئی به استخوان خود را ندارد، به کار گرفته می شوند. اما به صورت کلی این نوع ها، دیگر جایی در متدهای مدرن ندارند.

انواع ایمپلنت دندان-6

انواع ایمپلنت دندان-6

انواع ایمپلنت دندان-6

نوع زیگوماتیک

این دسته برای کاربرد طولانی مدت و در شرایط خاص، استفاده می شوند. در این متد ایمپنت به ناحیه خلفی استخوان آرواره جلویی متصل می گردد. این در واقع قسمتی از استخوان است که کم ترین تراکم را دارا می باشد. نوک ایمپنت هم روی استخوان گونه لنگر می اندازد تا بدین ترتیب، حجم و تراکم را در گذر زمان ثابت نگه دارد، حتی اگر استخوان آرواره حرکت کند. این نوع، به بیمارانی توصیه می شود، که از ضعف شدید در استخوان آرواره خویش رنج می برند. این افراد به طور کلی استخوان آرواره ی جلویی را از دست داده اند، یا آن که آن چه که از استخوان آن ها باقی مانده، عملاً مقدار بسیار کمی دارد. حفره ی ایجاد شده در این افراد توسط هوا پر شده، و حجم سینوس بزرگ و بزرگ تر می شود.

در این وضعیت مدل زیگوماتیک فرصتی را فراهم می آورد، تا بدون عمل جراحی که اکثر بیماران از آن بیم و وحشت دارند، بتوان عملیات دندانی مربوطه را روی همان استخوان فرد، و بدون اضافه کردن کمپلکس های استخوانی به انجام رساند.

انواع ایمپلنت دندان-6

در برخی از تکنیک های مشخص، می توان چند نوع مرسوم را با هم ادغام نمود. به این تکنیک ترمیم کامل یا Total Fix می گویند.

انواع ایمپلنت دندان-6

برای آتروفی های شدید در تمامی نواحی (قدامی و خلفی)، به طور مرسوم از دو یا سه مدل از نوع زیگوماتیک استفاده می شود، که مفرد جاگذاری می شوند. این کار برای هر دو سمت استخوان آرواره ی جلویی انجام می گیرد که تعداد را به ۴ یا ۶ ایمپلنت می رساند.

انواع ایمپلنت دندان-6

نصب و اجرای ایمپلنت زیگوماتیک توسط سلسله ای از فرآیند های تخصصی پیچیده و ترکیبی صورت می پذیرد، که تماماً باید تحت نظر جمعی از متخصصین اعم از جراح فک و دهان و غیره انجام شود. در ضمن تجهیزات و امکاناتی معادل یک جراحی فک، مانند سی تی اسکن دندان، بیهوشی عمومی و غیره، در این فرآیند ها الزامی است.

شما می‌توانید به سهولت برای دریافت مشاوره در زمینه نصب و اجرای ایمپلنت با پزشکان و متخصصین با تجربه و کارآزموده کلینیک دندان پزشکی سامان تماس حاصل فرمایید.

ارسال شده در مقالات توسط ادمین 2 | Tags: ,