جستجوی پزشکان

کاشت دندان و مینی ایمپلنت در ارتودنسی

کاشت دندان و مینی ایمپلنت در ارتودنسی
سه شنبه ۰۵ دی ۱۳۹۶

در صورتی که یک یا چند دندان از بین برود، دندان‌ها برای پر کردن جای خالی تغییر شکل می‌دهند و به صورت نامناسب در محل مورد نظر قرار می‌گیرند. با انجام ایمپلنت دندان، درمان ارتودنسی برای دندان‌ها سخت‌تر خواهد شد. از این رو توصیه می‌شود که ارتودنسی دندان‌ها قبل از انجام ایمپلنت دندان صورت پذیرد.

انجام ایمپلنت دندان

رابطه ارتودنسی و انجام ایمپلنت دندان

برای این که هر دو عمل ارتودنسی و ایمپلنت برای دندان‌ها با بالاترین کیفیت صورت بگیرد، توجه به مراحل زیر می‌تواند حائز اهمیت باشد:

به دلیل این که انجام ارتودنسی نیاز به حرکت دندان‌ها برای مرتب‌سازی آن‌ها دارد. از این رو توصیه می‌شود، که ارتودنسی دندان‌ها قبل از انجام ایمپلنت دندان صورت بگیرد، تا دندان‌ها دچار مشکل خاصی نشوند. در حقیقت ارتودنسی و مرتب‌سازی دندان‌ها بستر مناسب را برای انجام  ایمپلنت دندان‌ها فراهم می‌کند.

در صورتی که دندان‌های قرار گرفته در اطراف ناحیه ایمپلنت منظم باشند، می‌توان عمل ارتودنسی را بعد از انجام ایمپلنت دندان استفاده کرد. هم‌چنین در صورتی که بیمار نیاز به دریافت ایمپلنت به عنوان انکوریچ داشته باشد، ارتودنسی می‌تواند بعد از ایمپلنت دندان‌ها، در جهت قرار گرفتن دندان‌ها در موقعیت مناسب انجام شود.

انجام ایمپلنت دندان

مشخصات مینی ایمپلنت یا مینی اسکرو

مینی ایمپلنت که به عنوان دستگاه انکوریچ موقت نیز نامیده می‌شود. در درمان ارتودنسی به جای انجام ایمپلنت دندان مورداستفاده قرار می‌گیرد. مینی ایمپلنت، مانند یک لنگر کوچک محکم از یک ‌طرف بر روی استخوان و از طرف دیگر به بخشی از دندان متصل می‌شود و با حرکت آرام دندان‌ها موقعیت قرارگیری آن‌ها را تا مرتب شدن دندان‌ها اصلاح می‌کند.

انجام ایمپلنت دندان

ویژگی‌های کاربردی مینی ایمپلنت

استفاده از مینی ایمپلنت به جای انجام ایمپلنت دندان در هنگام ارتودنسی از این جهت حائز اهمیت است که:

  • در صورتی که دندان‌ها دچار لق شدگی به سمت خارج یا داخل شده باشند، استفاده از مینی ایمپلنت به جای انجام ایمپلنت دندان بسیار ساده‌تر است.
  •  استفاده از مینی ایمپلنت به جای انجام ایمپلنت، می‌توانید عوارض درمان ریشه دندان را کاهش دهید، همچنین دیگر نیاز به استفاده از پروتز دندان وجود نخواهد داشت.
  • رعایت نکات بهداشتی بعد از انجام انکوریچ می‌تواند قابلیت بهبودی بیمار را افزایش دهد و منطقه بدون دندان در دهان مورد بازسازی کامل قرار بگیرد.

میزان دردناک بودن استفاده از مینی اسکرو

 در هنگام استفاده از مینی ایمپلنت به جای انجام ایمپلنت دندان، بخش کوچکی از لثه به صورت موضعی جهت وارد کردن مینی ایمپلنت بی‌حس می‌شود. اما ناحیه مورد نظر برای انجام ایمپلنت دندان تا ۲۴ ساعت بعد از انجام ایمپلنت دردناک خواهد بود؛ که می‌توانید برای کاهش درد از قرص‌های مسکن و کیسه یخ استفاده کنید؛ اما مینی ایمپلنت که با یک زخم کوچک در ناحیه لثه قرار می‌گیرد به راحتی قابل خارج کردن است و به اندازه انجام  عمل ایمپلنت دردناک نخواهد بود.

انجام ایمپلنت دندان

مدت‌زمان استفاده از مینی ایمپلنت در دهان

مینی ایمپلنت بسته به مدت‌ زمان درمان مورد نظر برای بیمار از هفت ماه تا یک سال، می‌تواند در دهان قرار داشته باشد؛ اما در طول کل مدت‌زمان استفاده از مینی ایمپلنت، هیچ‌ گونه مشکل و یا دردی در دهان شما وجود نخواهد داشت، از این رو با استفاده از مینی ایمپلنت  به جای انجام ایمپلنت دندان به راحتی دندان‌هایتان را بدون داشتن هیچ‌ گونه دردی مرتب کنید و از یک لبخند زیبا بهره‌مند شوید. برای آشنایی با لمینت دندان با ما همراه باشید.

ارسال شده در مقالات توسط Daartseo