جستجوی پزشکان

ارتودنسی قبل از کاشت ایمپلنت دندان یا بعد از کاشت؟

ارتودنسی قبل از کاشت ایمپلنت دندان یا بعد از کاشت؟
دوشنبه ۰۴ دی ۱۳۹۶

نقش ارتودنسی در دندانپزشکی

می توان چنین گفت که ارتودنسی به عنوان یکی از فعالیت های پایه ای در مبحث زیبایی دندان محسوب می شود و بستری است برای اعمال اقدامات دیگر در این حوزه. با توجه به این نکته تمامی فعالیت هایی که به زیبایی و جذابیت هرچه بیشتر دندان ها مرتبط هستند پس از انجام ارتودنسی بر روی دندان های شخص صورت می گیرند. پزشک اغلب از ارتودنسی به منظور ردیف کردن دندان ها، تغییر محل آنها و دست یابی به ساختاری منظم از دندان بهره می گیرد. فشار ایجاد شده به فک و دندان موجب می شود که دندان ها در مسیر مد نظر قرار گرفته و ظاهری زیبا و خوشایند پیدا کنند. طول درمان در ارتودنسی طولانی است و ممکن است بر روی جراحی های زیبایی دیگر دندان تاثیر گذار باشد. بنابراین توصیه می شود جراحی هایی نظیر ایمپلنت، لمینت دندان و … را پس از انجام ارتودنسی بر روی دندان ها اعمال کرد.

ایمپلنت دندان چیست؟

یکی از مهم ترین جراحی هایی که لازم است پس از انجام ارتودنسی از سوی بیمار دریافت شود ایمپلنت دندان است. پزشک در ایمپلنت یک دندان مصنوعی را جایگزین دندان طبیعی بیمار خواهد کرد. این جریان به دنبال آسیب شدید در دندان فرد صورت می گیرد. در این بین پزشک محل دندان طبیعی سابق را به صورت کامل پاکسازی و آماده می کند.  پس از پاکسازی، پایه های فلزی ایمپلنت که با توجه به سایز ریشه دندان، انتخاب می شوند در جای خود قرار می گیرند. این پایه های فلزی که شبیه به پیچ هایی کوچک هستند برای نصب در محل مورد نظر به مدت زمان معینی نیاز خواهند داشت. پس از گذشت مدت زمان مد نظر و جایگزین شدن پیچ یا ریشه در دندان، نوبت به نصب تاج دندان می رسد. این پایه های مصنوعی طی فرایندی به ریشه ی ایمپلنت متصل می شوند و به این ترتیب محل مورد نظر را پر می کنند. در این شرایط انجام ارتودنسی و تغییر محل دندان ها عملا غیر ممکن است.

ارتودنسی یا ایمپلنت؟ اولویت با کدام است؟

در این بین به بیمارانی که از مخاطبان جراحی ایمپلنت به شمار می آیند توصیه می شود قبل از انجام ایمپلنت سرویس های ارتودنسی و زیبایی دندان را دریافت کرده و پس از بهبود کامل و گذراندن طول درمان مورد نیاز، ایمپلنت دندان را انجام دهند. چرا که پس از انجام ایمپلنت دندان ایجاد اصلاح و جابه جایی دندان ایمپلنت شده غیر ممکن است و امکان عقب یا جلو بردن دندان ها وجود ندارد. توصیه اولیه تمامی پزشکان بر این است که عمل ارتودنسی قبل از انجام ایمپلنت انجام شود. بیمار پس از انجام ارتودنسی می تواند ایمپلنت دندان های خود را پیگیری کرده و بدون ایجاد کوچک ترین آسیب به بافت دیگر دندان ها از این سرویس ترمیمی دندان بهره مند شود.

برخی بیماران به صورت همزمان به انجام ارتودنسی و ایمپلنت نیاز خواهند داشت. این امر می تواند به دلیل شکستگی، افتادگی یا فاصله قابل توجه بین دندان های شخص باشد. در این بین لازم به توجه است که ارتودنسی در اولویت قرار می گیرد و شخص می تواند پس از تنظیم دندان های خود توسط ارتودنسی دندان های آسیب دیده ی خود را به وسیله ی جراحی ایمپلنت پر کند. ایمپلنت در واقع پیچی است که در لثه کاشته می شد این پیچ فلزی نقش ریشه ی دندان را ایفاء می کند و تاج دندان بر روی آن قرار می گیرد. واضح است که نصب ارتودنسی بر روی این دندان و تنظیم یا جابه جایی آن غیر ممکن است و عواقب خاص خود را دارد.

آیا می توان به صورت همزمان ارتودنسی و ایمپلنت را انجام داد؟

با این حال در برخی موارد خاص پزشک تشخیص می دهد که پس از انجام ایمپلنت دندان ارتودنسی را بر روی دندان های بیمار نصب کند. در این شرایط دندان ایمپلنت شده به عنوان نقطه ی پایانی ارتودنسی در نظر گرفته خواهد شد و فشار ارتودنسی دندان ایمپلنت شده را تهدید نمی کند. اگرچه ممکن است دندان های مجاور دندان ایمپلنت شده نیز به ارتودنسی نیاز نداشته باشند و پزشک ارتودنسی را تنها بر روی برخی نواحی نصب کند. در این بین می توان ارتودنسی را پس از انجام ایمپلنت انجام داد.

 

ارسال شده در مقالات توسط Daartseo | Tags: